Centrálna banka USA sa pred nástupom Trumpa zrejme snaží vyvolať krach bankového systému
(Cassie B., Natural News) Najnovší krok Federálneho rezervného systému (FED), teda americkej centrálnej banky, môže vyvolať krach bankového systému, varujú niektorí finanční analytici.
Používateľ FinanceLancelot na sociálnej siete X (bývalý Twitter) varoval: „Núdzový medzibankový úverový nástroj BTFP Federálneho rezervného systému tento týždeň klesol o šokujúcich 30 miliárd dolárov, pričom zostalo na tieto účely len 26 miliárd dolárov.“
„Jerome Powell sťahuje koberček likvidity, aby vyvolal krízu, presne ako vo februári 2020,“ dodal.
Núdzový medzibankový úverový nástroj s názvom „Bank Term Funding Program“ (BTFP) bol zriadený Federálnym rezervným systémom ako program núdzových pôžičiek, ktorý ponúka úvery až na jeden rok úverovým družstvám, bankám a iným depozitárom, ktorí sú schopní založiť kvalifikované aktíva ako kolaterál (zábezpeku).
Jeho zámerom bolo poskytnúť finančným inštitúciám určitú likviditu po sérii krachov bánk, vrátane významného kolapsu Silicon Valley Bank.
Zrútenie týchto bánk vyvolalo masívne výbery hotovosti, pričom všetci zákazníci sa pokúšali vybrať svoje vklady naraz, čo spôsobilo, že bankám chýbali likvidné prostriedky potrebné na uspokojenie požiadaviek klientov.
Teraz však, keď Federálny rezervný systém (FED) stiahol viac ako polovicu peňazí, ktoré boli v programe k dispozícii na tento účel, banky sa môžu opäť ocitnúť pod tlakom a niektoré z nich môžu mať problém pokryť výbery hotovosti, nakoľko ich prostriedky sú väčšinou viazané v pokladničných poukážkach (štátnych dlhopisoch).
Niektorí analytici spochybňujú aj načasovanie tohto kroku, nakoľko je len krátky čas po amerických prezidentských voľbách.
Jeden finančný guru k tomu povedal:
„Je to skoro, ako keby to načasovali tak, že ak voľby vyhrá „nesprávny“ kandidát, mohli podložiť nohu celej ekonomike.“
Guvernér FED-u a Trump sa môžu dostať do vzájomného sporu
Začiatkom tohto roka Donald Trump naznačil, že guvernér Federálneho rezervného systému Jerome Powell je „politický“ a môže pred voľbami znížiť úrokové sadzby v snahe pomôcť Demokratom.
No a septembri urobil presne to – napriek pretrvávajúcej inflácii znížil sadzbu o 50 základných bodov (0,5%). Ani to však Trumpovi nezabránilo vo víťazstve.
Powell aktuálne vyhlásil, že silný ekonomický rast v USA znamená, že politici majú nejaký čas na to, aby sa rozhodli, akým tempom sa majú znižovať úrokové sadzby. V rozhovore s obchodnými lídrami v Dallase povedal:
„Ekonomika nevysiela žiadne signály, že by sme sa mali ponáhľať so znižovaním sadzieb. Sila, ktorú v súčasnosti vidíme v ekonomike, nám dáva schopnosť pristupovať v našich rozhodnutiach opatrne.“
Ďalej dodal, že si myslí, že domáci rast HDP v USA je v súčasnosti „zďaleka najlepší zo všetkých veľkých svetových ekonomík“. A to aj napriek tomu, že miera nezamestnanosti v posledných mesiacoch stúpa a októbrové čísla o raste počtu pracovných miest sú neuspokojivé.
Powell tiež verí, že inflácia sa prepracuje späť k svojmu cieľu 2%, hoci údaje o inflácii z tohto týždňa naznačujú mierne zvýšenie spotrebiteľských aj výrobných cien.
Pýtali sa ho aj na možnosť, že by ho Trump pri nástupe do úradu zosadil. Odkedy sú známe výsledky volieb, je to horúca téma, no Powell minulý týždeň povedal, že Trump nemá právomoc odvolať ho a že ak sa o to pokúsi, zváži právne kroky.
„Naozaj myslíme len na to, aby sme dostali infláciu pod kontrolu a zároveň udržali silný trh práce. Nemyslíme na politické faktory, ktoré by, úprimne povedané, odvádzali pozornosť od už aj tak náročnej práce, ktorú robíme,“ povedal pred pár dňami.
Powellovo funkčné obdobie guvernéra FED-u sa skončí až v roku 2026.
Autor: Cassie B., Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net